pawel driving school

Idź do spisu treści

Menu główne

Od czego zaczac?

Warto wiedziec
 
 

Żeby zacząć uczyć się jak prowadzić samochód musisz posiadać tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence). Dokument ten wydawany jest przez DVLA -odpowiednik polskiego wydziału komunikacji. Wniosek o wydanie takiego dokumentu otrzymasz na poczcie, bezposrednio w urzędzie DVLA lub możesz zamówić on-line tutaj, jest to druk D1 który po wypełnieniu nalezy wysłać pod podany tam adres (najlepiej na poczcie prosząc o special delivery). Pamiętaj żeby dołączyć twoje zdjęcie, aktualny dokument tożsamosci i stosowną opłate. Aplikacje możesz też zaniesć bezposrednio do DVLA co może nieznacznie skrócić cały proces który trwa około 15 dni roboczych. Można też zrobić to on-line.


 

Bardzo ważne!!!  
Należy pamiętać że angielskie prawo jazdy słada się z dwóch częsci.
1 Część plastikowa (ze zdjęciem)
2 Część papierowa( counterpart ) którą należy trzymać w bezpiecznym miejscu

 

Po otrzymaniu tymczasowego prawa jazdy można rozpocząć naukę jazdy samochodem. Pozostaje tylko decyzja jak się do tego zabrać. Do wyboru masz dwie opcje:

 - Nauka pod okiem doswiadczonego instruktora który wytłumaczy ci od podstaw co masz robić i jak się zachowywać oraz jakie standardy obowiązują cię na egzaminie.

-Nauka z inną osobą która ma ukończone 21 lat i posiada brytyjskie prawo jazdy przez co najmniej 3 lata. Wybierając tą opcje ryzykujesz tym że nabierzesz złych nawyków które zdyskwalifikują cie na egzaminie.

 
 

Jak wybrać instruktora?
Możesz skorzystać z usług licznych szkół jazdy które reklamują sie na wszelkie możliwe sposoby. Szkoły te zrzeszają wielu instruktorów i bedą cie zapewniać że to własnie u nich pracują najlepsi.

Możesz też poszukać instruktora niezależnego tzn. takiego który pracuje na własną ręke i dlatego będzie mu zależało na dobrej reputacji i dołoży wszelkich starań żeby jego usługi były na wysokim poziomie.

 

W Anglii są dwa rodzaje licencji instruktorskich:
-Pierwsza to licencja P.D.I (potential driving instructor). Licencje tą posiadają osoby które są w trakcie szkolenia i w ramach praktyki mogą juz uczyć innych jak prowadzić samochód. Licencja taka ważna jest przeż 6 miesięcy. Po upływie tego okresu kandydat na instruktora musi potwierdzić swoje kwalifikacje stosownym egzaminem.-Druga to licencja A.D.I (aproved driving instructor) Licencje taką posiadają w pełni wykwalifikowani instruktorzy a ich umiejętnosci są potwierdzone przez egzamin pańswowy. Licencja ta ważna jest przez 4 lata

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego